Skip to main content

Staff Directory

ADMINISTRATIVE AND CLERICAL STAFF

  • Matt Hoffman - Principal
  • Kelly Buckwalter - Assistant Principal
  • Jody Jones –Principal’s Secretary/ Bookkeeper
  • Jamie Shekels - Counseling Center Secretary
  • Rebecca Caesar - Attendance Secretary

SIXTH GRADE TEAM

  • Paige Nally - ELA
  • Dana Kuehler - ELA
  • Tina Church-Parker - Math
  • Katie Cochran - Math
  • Cristen McCracken - Science
  • Lynn Izat - Social Studies
  • Virginia Coleman - Social Studies
  • Eric Willstaedt - Math
  • Megan Sakadales – ELA 6

Seventh Grade Team

  • Sonya Gjurich - ELA
  • Kevin Greszler - ELA
  • Jennifer Ashbaugh - Math
  • Lorrie Trader - Math
  • Danielle Wyand – Math 7
  • Angela Maatman – ELA 7
  • Jonathan Hibbert - Science
  • Lisa Waters - Science
  • Trey Cobb - Social Studies
  • Jordan Lowery - Social Studies

EIGHTH GRADE TEAM

  • Mike Babylon - ELA
  • Melissa Farr - ELA
  • Dusty Jenkins - ELA
  • Dan Nystrom - Math
  • Jennifer Long - Math
  • Lora Roth - Math/Algebra
  • Jonathan Hibbert - Science
  • Donna Rishell - Science
  • Jordan Lowery - Social Studies
  • Jesse Smith - Social Studies

FINE ARTS TEAM

  • Michelle Benda - Band
  • Alex Moore - Vocal Music
  • Chase Remsburg - Orchestra
  • Stacy Maginnis - Art

Related Arts TEAM

  • Jonas Horst - Tech Ed
  • Kim Kerns - PE/Health
  • Mike Messina - PE/Health
  • David Herbert - Tech Ed
  • Valerie Pozzutto-Pfister - Tech Ed/Media Specialist
  • Alison Spindler - World Language/Spanish

school counselors

  • Alice Kinsey - All of Grade 8, Grade 7 (last names A-K)
  • Julie Holsinger - All of Grade 6, Grade 7 (last names L-Z)

Student Support

  • Patrick Boulafentis - Pupil Personnel Worker
  • Liliia D'amore - English Learner (EL) Support
  • Pam Ours - Lead Teacher
  • Christina Hill - Paraprofessional

Special Education

  • Jessika Crews - Math Support
  • Theresa Mills – Spec. Ed. ELA
  • Michele von Philp - Connections
  • Crystal Moats - Compliance & Case Management

Paraprofessionals

  • Tracey Wiggins - Paraprofessional
  • Kathleen Hott - AISI
  • Wendi Brophy – Paraprofessional

Health Room/NUrse

  • Tracy Robison

cUstodial

  • Mark Twigg - Head Custodian
  • Jeffery Weaver - 2nd Shift Lead
  • Austin Harbaugh - 2nd Shift
  • David Babylon - 2nd Shift
  • Tucker Routzahn - 2nd Shift

Leadership

Matthew Hoffman, Principal Middle
Kelly Buckwalter-Daniels, Asst Principal Middle